WEB TASARIMI

WEB TASARIMI

Bir websitesinin başarısını sadece görselliği değil, kullanışlılığı ve ziyaretçiye olacak faydası belirler. Site ziyaretinde mouse’u kullanan ve dolayısı ile karar verici olan ziyaretçi olduğundan, başarılı ve karlılık getiren siteler, web tasarımı itibariyle kullanıcı odaklı olanlardır.Cleo & Libero, site ziyaretçilerinin genel davranış biçimlerini bilen, güncel web tasarım trendlerini takip eden bir grafik tasarım ajansıdır. Bugün interneti interaktif pazarlama aracı olarak kullanırken doğru hamleler yapan firmalar başarıyı yakalamaktadır. Kendi sektöründe arama motorlarında ilk sayfalarda çıkan firmalar daha çok müşteriye sahip olduklarından, bugün arama motoru optimizasyonu da web tasarımında düşünülmesi gereken önemli bir öge haline gelmiştir. Doğru kodlama ile arama motorlarının daha kolay algılayacağı web tasarım itina gösterilmesi gereken, bir çok perspektiften değerlendirilerek tasarlanması gereken bir pazarlama unsurudur.

Web tasarım, interaktif pazarlamada kullanılacak websitesinin önemli bir parçası olsa da, site içeriği bizce tasarımı ile aynı öneme sahiptir; ancak internet üzerinde arama yapan ziyaretçi websitesini hemen okumaz, göz gezdirir, sabırlı değildir: aradığı içerik yoksa gider, içeriğin algılama yükü fazla ise gider. Yani genel site mimarisi ve navigasyonu kolay anlaşılabilir değil ise, görsel ipuçları ile donatılmamış ise, potansiye müşterinin siteyi terk etmesine sebep olur. Hizmet veya araç sunan her web tasarımı, kullanıcı gereksinimlerini minimal seviyede tutmalıdır.

Web tasarımında başarı, eğer pazarlama maksadı ile yapılmışsa, hedef kitlede arzulanan ziyaretçi trafiğini yakalamakla kalmayıp, aynı zamanda ikna etme becerisinin toplamıdır. Web tasarımında ikna etme becerisi, ziyaretçiye “satın aldırma”, “form doldurma”, “e-mail adresini girme” gibi istenen aksiyonları yaptırmadan ibarettir. Doğrusal bir düzende hareket etmeyen insan gözü, kenar, desen ve hareketliliği çabuk algıladığından, pazarlama açısından kullanıcının dikkatini çekecek görsel tabanlı reklamlar bazen son derece itici olarak da algılanabilmektedirler. Bu yüzden web tasarım ile ikna edilmeye çalışılacak ziyaretçinin istenilen yerlere odaklanması sağlanmalı ve bunu yaparken kullanıcıyı rahatsız etmeyecek görsellik kullanılmalıdır. Bize göre webtasarımı bu anlamda kolay bir iş değildir.

Web tasarım akıcı olmalıdır, kullanılacak görseller ve yazı karakterleri belirli bir bütünlüğe sahip olmalı, ve ziyaretçinin hissedeceği kontrolü optimum seviyede tutmalıdır. İyi tasarlanmış bir navigasyon, “ikna etme” becerisi ile “kullanım kolaylığı” arasındaki ince çizginin doğru ayarlanması ile mümkündür. Sunulacak site içeriğinin, en önemlilerine çok az hamle ile ulaşılmalı, ziyaretçinin terk etmesine sebep olacak karmaşıklıklardan kaçınılmalıdır.

 

 

WEB DESIGNING
The success of a website determines not only the visuality, but also the usefulness and usefulness of the visit. Sites that are successful and profitable are user-oriented in terms of web design since they are visitors who use mouse during site visit and therefore decision maker.
Cleo & Libero is a graphic design agency that follows trends in current web design, knowing the general behavior patterns of site walks. Today, companies that make the right moves while using the internet as an interactive marketing tool are catching success. Search engine optimization has become an important element that should be considered in web design, since firms in the first pages of search engines in their own sector have more customers. With proper coding, web design, which search engines will more easily perceive, is a marketing element that must be designed and evaluated from many perspectives.

Although web design is an important part of the websites used in interactive marketing, the site content has the same design as the biz design; but do not immediately read the visitor’s website searching on the internet, look it up, not patience: goes if there is no content to search for, and goes if the content is overloaded. In other words, if the general site architecture and navigation are not easy to understand, if not equipped with visual cues, the potential will cause the customer to leave the site. Every web design that offers a service or tool should keep user requirements at a minimal level.

Success in web design is the sum of the ability to persuade not only the visitor traffic desired by the target audience, but also the marketing strategy. The ability to persuade in web design is done without having to perform any desired actions such as “buy-in”, “fill-in”, or “enter your e-mail address”. Because the human eye, which does not move in a linear plane, quickly perceives the edges, patterns and motions, visually-based advertisements that attract the attention of the user in terms of marketing can sometimes be perceived as extremely repulsive. This means that the visitor to be persuaded by web design should be able to focus on the desired locations and use visuals that will not disturb the user in doing so. In our opinion, web design is not an easy task in this sense.

Web design should be fluid, the images and fonts to be used must have a certain integrity, and the control of the visitor should be kept at an optimum level. A well-designed navigation is possible with an accurate adjustment of the fine line between “convincing” skill and “ease of use”. The content of the site to be served must be reached with minimal moves to the most important ones, avoiding the complexities that will cause the visitor to leave.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir