LOGO TASARIMI – AMBLEM TASARIMI

LOGO TASARIMI – AMBLEM TASARIMI

Logo anlam olarak bakıldığında, bir kurum veya kuruluşu sembolize eden tasarımdır. Antetli kağıdında, tüm reklam medyalarında bir kurumun ürün ve hizmetlerini temsil edecek olan amblemidir. Ancak amacı itibari ile logo, güzel bir tipografi ile yazılmış bir kurum adından çok daha ötedir.Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri üretim maliyetidir; yani baskıya verildiğinde, logo tasarımı ne kadar komplike ve bol renkli olursa, matbaa ücretleri de buna bağlı olarak artacaktır. İyi bir logo tasarımı sade, akılda kalıcı olmakla beraber, mutlaka kurum veya kuruluşun hizmetlerini yansıtmak zorunda da değildir.

Tasarımda dikkat ettiğimiz noktalardan bir tanesi de logonun çok amaçlı olarak birçok medya üzerinde kullanılacağı gerçeğidir. Logo tasarımı hizmetlerimizde bu gerçeği göz önünde bulundurup, müşterilerimizin sadece kartvizitlerinde güzel gözükecek bir tasarım değil, aynı zamanda bina boyutlarında bir afişte de, eşantiyon veya promosyon bir tükenmez kalem üzerinde de nasıl duracağını düşünmek mecburiyetindeyiz.

Ciddi bir logo tasarımı, planlama aşamasında kurum veya kuruluşun ismini seçmek kadar önemli bir safhadır. Bir başka deyişle, logonun firma hakkında neler anlatacağını önceden belirlemek gerekir.

Müşterilerimize mümkün olduğu kadar benzersiz logo üretmeye gayret etmekteyiz, bu çerçevede de, “bir başka firmanın benzeri” logo tasarımlarından kaçınmaktayız. Bir çok KOBİ’nin rekabet koşullarında giderek gereken önemi verdiği kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçası olan logo, paralel olarak logo tasarımı alanında da ciddi bir talep artışı yaratmaktadır. Buna bağlı olarak da, bugün tasarım adı altında bazı firmalar telif hakları ihlali yaparak, piyasadaki mevcut logoların taklitlerini yapmaktadırlar (Hatta clipart, yani hazır logo kullanarak logo tasarımı işini bir hayli hafife almaktadırlar). Her ne kadar müşterimizin taleplerini tasarım çalışmalarımızın merkezi olarak alsak da, “benzer” logo taleplerini malesef kabul etmemekteyiz.

Cleo & Libero olarak grafik tasarım sektöründeki en iyi en başarılı grafikerlerden oluşan ekibimizle, çoklu alternatif sunmaktayız. Logolarımız ilk etapta siyah ve beyaz renklerde tasarlanıp, daha sonra müşterimizin ihtiyacına, kurumsal kimlik tasarımına bağlı olarak renklendirilir, ve vektörel çizim olduğundan büyütüldüğünde detay kaybı veya bulanıklık gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

 

LOGO DESIGN – EMBLEM DESIGN
The logo is a design that symbolizes an institution or organization when viewed in its meaning. On letterhead paper, it is the emblem that will represent an institution’s products and services in all advertising media. But for the sake of purpose, the logo is much more famous than an institution written with a beautiful typography.
One of the elements to be considered in logo design is production cost; that is, when printed, the more complicated and colorful the logo design, the more the printing fees will increase accordingly. A good logo design is not only simple and memorable, it does not necessarily reflect the services of the institution or organization.

One of the points we are paying attention to in design is the fact that logon can be used for many purposes on many media. Considering this fact in our logo design services, we have to consider how our customers will not only look beautiful on their business cards, but also on a banner in a building size, on a ballpoint or promotional ballpoint pen.

A serious logo design is as important as choosing the name of the institution or organization at the planning stage. In other words, it is necessary to determine in advance what the logon will say about the company.

We strive to produce as many unique logos as possible to our customers, and we avoid the logo designs of “similar to another company” in this framework. The logo, which is part of the corporate identity studies that many SMEs have been giving importance to in the competition conditions, is creating a serious demand increase in the field of logo design in parallel. As a result, some companies under the design name today are infringing copyrights and imitating existing logos on the market (they even take a lot of logo design work using clipart, ie ready-made logo). Although we consider our customers’ requests as the center of our design work, we unfortunately do not accept “similar” logo requests.

As Cleo & Libero, we offer multiple alternatives with our team of the most successful graphic designers in the graphic design industry. Our logos are initially designed in black and white colors and then colored according to our client’s needs, corporate identity design, and there is no such thing as detail loss or blurring when enlarged from a vector drawing.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir